Discuss Scratch

maminisu
New to Scratch
4 posts

SCRATCH YARDIMI

probro02 wrote:

bulut değişken eklemeyi bilen varmi anlatsın lütfen

Scratch'te 1 ay veya daha az süre üye olmalısın
maminisu
New to Scratch
4 posts

SCRATCH YARDIMI

E postayı yanlış yazdım doğrulanamadı diye mesaj veriyor ne yapabilirim
M_enes
Scratcher
6 posts

SCRATCH YARDIMI

maminisu wrote:

hesap ayarlarından e postayı değiştir
M_enes
Scratcher
6 posts

SCRATCH YARDIMI

Burda size bir soru sormak için değil bulut verisiyle ilgili bilgi vermek istiyorum öncelikle 10 adet bulut veri oluşturabilirsiniz ve sadece onlara sayı aktarabilirsiniz.
NASIL OLUŞTURURUM: Bunun için scratcher olmanız (projeler paylaşıp scratchde yaklaşık 3 hafta kalmanız) lazım sonra mektupla gelen bildirimi kabul edin. Sonra değişken oluştura gelin en altta bulut verisi yazar ona tik koyun.
NASIL KULLANIRIM: öncelikle her bir oyuncunun x, y konumunu yönünü falan tek bulut verisinden gönderebilirsiniz. Mesela x konumu 3 yer kaplıyor y konumu 3 yer kaplıyor yön 3 yer kaplıyor yani x ile y ile yönü birleştir yapın algılarken x konumunu 1,2,3. harfi birleştir konumuna git, y konumunu 4,5,6. harfi birleştir konumuna git yönü 7,8,9. harfleri birleştir yap deyin ama DİKKAT!!! x konumu 3 harf olmalı yani 100 den küçükken sıkıntı olur ve - olan sayıları aktarmaz mesela -1 çünkü 200-200 diye bir sayı yok o yüzden aktarırken mesela herşeyi 500 ile toplayın algılarken 500 ile çıkartın ve kaçıncı oyuncu olduğunu seçmek için her oyuncu bilgisini sıfırlayın ve 2 saniye bekletin hangisi 0 kaldıysa oyuncu numarasını o yapın.
EN FAZLA KAÇ VERİ SAKLANIR: en fazla 255 sayıyı birleştirebilirsiniz.

Bi sonrakindede belki 3d tutorial veririm :-)
OyuncuTarih55
Scratcher
18 posts

SCRATCH YARDIMI

M_enes wrote:

Burda size bir soru sormak için değil bulut verisiyle ilgili bilgi vermek istiyorum öncelikle 10 adet bulut veri oluşturabilirsiniz ve sadece onlara sayı aktarabilirsiniz.
NASIL OLUŞTURURUM: Bunun için scratcher olmanız (projeler paylaşıp scratchde yaklaşık 3 hafta kalmanız) lazım sonra mektupla gelen bildirimi kabul edin. Sonra değişken oluştura gelin en altta bulut verisi yazar ona tik koyun.
NASIL KULLANIRIM: öncelikle her bir oyuncunun x, y konumunu yönünü falan tek bulut verisinden gönderebilirsiniz. Mesela x konumu 3 yer kaplıyor y konumu 3 yer kaplıyor yön 3 yer kaplıyor yani x ile y ile yönü birleştir yapın algılarken x konumunu 1,2,3. harfi birleştir konumuna git, y konumunu 4,5,6. harfi birleştir konumuna git yönü 7,8,9. harfleri birleştir yap deyin ama DİKKAT!!! x konumu 3 harf olmalı yani 100 den küçükken sıkıntı olur ve - olan sayıları aktarmaz mesela -1 çünkü 200-200 diye bir sayı yok o yüzden aktarırken mesela herşeyi 500 ile toplayın algılarken 500 ile çıkartın ve kaçıncı oyuncu olduğunu seçmek için her oyuncu bilgisini sıfırlayın ve 2 saniye bekletin hangisi 0 kaldıysa oyuncu numarasını o yapın.

Bunu bir proje yaparak anlatıp örnekli göstermenin daha bilgilendirici olacağını düşünüyorum böyle bir şey yapabilirsin
M_enes
Scratcher
6 posts

SCRATCH YARDIMI

BUNU OKU!!!: daha kod bitmedi yazması çok zor o yüzden yanlış yazmış olabilirim ilk kez burdan kod yazdım üzgünüm şimdilik uygulamayın

Bunu bir proje yaparak anlatıp örnekli göstermenin daha bilgilendirici olacağını düşünüyorum böyle bir şey yapabilirsin

10 kişilik bir online oyun yapımı ama sadece x, y, yön ve kılık gösterimli (ama bunu scroll denemeyin çünkü x 499 u geçerse oyun bozulur ve muhtemelen scrol yapmazsınız diye böyle aktardım yoksa scroll da mümkün )

Sahne kodları:

yeşil bayrak tıklandığında
[☁P1 v] , [0] olsun
[☁P2 v] , [0] olsun
[☁P3 v] , [0] olsun
[☁P4 v] , [0] olsun
[☁P5 v] , [0] olsun
[☁P6 v] , [0] olsun
[☁P7 v] , [0] olsun
[☁P8 v] , [0] olsun
[☁P9 v] , [0] olsun
[☁P10 v] , [0] olsun
(2) saniye bekle
eğer <(☁P1) = [0]> ise
[id v] , [1] olsun
değilse
eğer <(☁P2) = [0]> ise
[id v] , [2] olsun
değilse
eğer <(☁P3) = [0]> ise
[id v] , [3] olsun
değilse
eğer <(☁P4) = [0]> ise
[id v] , [4] olsun
değilse
eğer <(☁P5) = [0]> ise
[id v] , [5] olsun
değilse
eğer <(☁P6) = [0]> ise
[id v] , [6] olsun
değilse
eğer <(☁P7) = [0]> ise
[id v] , [7] olsun
değilse
eğer <(☁P8) = [0]> ise
[id v] , [8] olsun
değilse
eğer <(☁P9) = [0]> ise
[id v] , [9] olsun
değilse
eğer <(☁P10) = [0]> ise
[id v] , [10] olsun
değilse
[Oda dolu v] haberini sal
end
end
end
end
end
end
end
end
end
end
[Oyuna giriş v] haberini sal

[Oda dolu v] haberi gelince
[hepsi v] durdur

OYUNU OYNAYACAK KARAKTERİN KODLARI

[Oyuna giriş v] haberi gelince
sürekli tekrarla
eğer <(id) = [1]> ise
[☁P1 v] , (((x konumu) + (500)) ile (((y konumu) + (500)) ile (((kılık no) + (9)) ile (((yönü) + (500)) ile (online) i birleştir) i birleştir) i birleştir) i birleştir) olsun
değilse
eğer <(id) = [2]> ise
[☁P2 v] , (((x konumu) + (500)) ile (((y konumu) + (500)) ile (((kılık no) + (9)) ile (((yönü) + (500)) ile (online) i birleştir) i birleştir) i birleştir) i birleştir) olsun
değilse
eğer <(id) = [3]> ise
[☁P3 v] , (((x konumu) + (500)) ile (((y konumu) + (500)) ile (((kılık no) + (9)) ile (((yönü) + (500)) ile (online) i birleştir) i birleştir) i birleştir) i birleştir) olsun
değilse
eğer <(id) = [4]> ise
[☁P4 v] , (((x konumu) + (500)) ile (((y konumu) + (500)) ile (((kılık no) + (9)) ile (((yönü) + (500)) ile (online) i birleştir) i birleştir) i birleştir) i birleştir) olsun
değilse
eğer <(id) = [5]> ise
[☁P5 v] , (((x konumu) + (500)) ile (((y konumu) + (500)) ile (((kılık no) + (9)) ile (((yönü) + (500)) ile (online) i birleştir) i birleştir) i birleştir) i birleştir) olsun
değilse
eğer <(id) = [6]> ise
[☁P6 v] , (((x konumu) + (500)) ile (((y konumu) + (500)) ile (((kılık no) + (9)) ile (((yönü) + (500)) ile (online) i birleştir) i birleştir) i birleştir) i birleştir) olsun
değilse
eğer <(id) = [7]> ise
[☁P7 v] , (((x konumu) + (500)) ile (((y konumu) + (500)) ile (((kılık no) + (9)) ile (((yönü) + (500)) ile (online) i birleştir) i birleştir) i birleştir) i birleştir) olsun
değilse
eğer <(id) = [8]> ise
[☁P8 v] , (((x konumu) + (500)) ile (((y konumu) + (500)) ile (((kılık no) + (9)) ile (((yönü) + (500)) ile (online) i birleştir) i birleştir) i birleştir) i birleştir) olsun
değilse
eğer <(id) = [9]> ise
[☁P9 v] , (((x konumu) + (500)) ile (((y konumu) + (500)) ile (((kılık no) + (9)) ile (((yönü) + (500)) ile (online) i birleştir) i birleştir) i birleştir) i birleştir) olsun
değilse
eğer <(id) = [10]> ise
[☁P10 v] , (((x konumu) + (500)) ile (((y konumu) + (500)) ile (((kılık no) + (9)) ile (((yönü) + (500)) ile (online) i birleştir) i birleştir) i birleştir) i birleştir) olsun
değilse

end
end
end
end
end
end
end
end
end
end
end
YUKARIDAKİ KODUN ALTINA KARAKTERİNİZİN HAREKET ETME KODUNU YAZIN BEN YAZMADIM ÇÜNKÜ SİZ NASIL YAPARSINIZ BİLEMEDİM.

BİZİM DIŞIMIZDAKİ OYUNCULAR İÇİN YENİ Bİ KUKLA OLUŞTURUN VE ŞUNLARI YAZIN:

yeşil bayrak tıklandığında
[ikiz id v] , [0] olsun
(10) defa tekrarla
[ikiz id v] 'i (1) arttır
[kendim v] in ikizini yarat
(0.05) saniye bekle
end

ikiz olarak başladığımda
başla(ikiz id)
tanımla başla (id)
sürekli tekrarla
eğer <(id) = [1]> ise
x, (((((1) . harfi (☁P1) in) ile ((2) . harfi (☁P1) in) i birleştir) ile ((3) . harfi (☁P1) in) i birleştir) - (500)) olsun
y, (((((4) . harfi (☁P1) in) ile ((5) . harfi (☁P1) in) i birleştir) ile ((6) . harfi (☁P1) in) i birleştir) - (500)) olsun
((((7) . harfi (☁P1) in) ile ((8) . harfi (☁P1) in) i birleştir) - (9)) kılığına geç
(((((9) . harfi (☁P1) in) ile ((10) . harfi (☁P1) in) i birleştir) ile ((11) . harfi (☁P1) in) i birleştir) - (500)) yönüne dön
değilse
eğer <(id) = [2]> ise
x, (((((1) . harfi (☁P2) in) ile ((2) . harfi (☁P2) in) i birleştir) ile ((3) . harfi (☁P2) in) i birleştir) - (500)) olsun
y, (((((4) . harfi (☁P2) in) ile ((5) . harfi (☁P2) in) i birleştir) ile ((6) . harfi (☁P2) in) i birleştir) - (500)) olsun
((((7) . harfi (☁P2) in) ile ((8) . harfi (☁P2) in) i birleştir) - (9)) kılığına geç
(((((9) . harfi (☁P2) in) ile ((10) . harfi (☁P2) in) i birleştir) ile ((11) . harfi (☁P2) in) i birleştir) - (500)) yönüne dön
değilse
eğer <(id) = [3]> ise
x, (((((1) . harfi (☁P3) in) ile ((2) . harfi (☁P3) in) i birleştir) ile ((3) . harfi (☁P3) in) i birleştir) - (500)) olsun
y, (((((4) . harfi (☁P3) in) ile ((5) . harfi (☁P3) in) i birleştir) ile ((6) . harfi (☁P3) in) i birleştir) - (500)) olsun
((((7) . harfi (☁P3) in) ile ((8) . harfi (☁P3) in) i birleştir) - (9)) kılığına geç
(((((9) . harfi (☁P3) in) ile ((10) . harfi (☁P3) in) i birleştir) ile ((11) . harfi (☁P3) in) i birleştir) - (500)) yönüne dön
değilse
eğer <(id) = [4]> ise
x, (((((1) . harfi (☁P4) in) ile ((2) . harfi (☁P4) in) i birleştir) ile ((3) . harfi (☁P4) in) i birleştir) - (500)) olsun
y, (((((4) . harfi (☁P4) in) ile ((5) . harfi (☁P4) in) i birleştir) ile ((6) . harfi (☁P4) in) i birleştir) - (500)) olsun
((((7) . harfi (☁P4) in) ile ((8) . harfi (☁P4) in) i birleştir) - (9)) kılığına geç
(((((9) . harfi (☁P4) in) ile ((10) . harfi (☁P4) in) i birleştir) ile ((11) . harfi (☁P4) in) i birleştir) - (500)) yönüne dön
değilse
eğer <(id) = [5]> ise
x, (((((1) . harfi (☁P5) in) ile ((2) . harfi (☁P5) in) i birleştir) ile ((3) . harfi (☁P5) in) i birleştir) - (500)) olsun
y, (((((4) . harfi (☁P5) in) ile ((5) . harfi (☁P5) in) i birleştir) ile ((6) . harfi (☁P5) in) i birleştir) - (500)) olsun
((((7) . harfi (☁P5) in) ile ((8) . harfi (☁P5) in) i birleştir) - (9)) kılığına geç
(((((9) . harfi (☁P5) in) ile ((10) . harfi (☁P5) in) i birleştir) ile ((11) . harfi (☁P5) in) i birleştir) - (500)) yönüne dön
değilse
eğer <(id) = [6]> ise
x, (((((1) . harfi (☁P6) in) ile ((2) . harfi (☁P6) in) i birleştir) ile ((3) . harfi (☁P6) in) i birleştir) - (500)) olsun
y, (((((4) . harfi (☁P6) in) ile ((5) . harfi (☁P6) in) i birleştir) ile ((6) . harfi (☁P6) in) i birleştir) - (500)) olsun
((((7) . harfi (☁P6) in) ile ((8) . harfi (☁P6) in) i birleştir) - (9)) kılığına geç
(((((9) . harfi (☁P6) in) ile ((10) . harfi (☁P6) in) i birleştir) ile ((11) . harfi (☁P6) in) i birleştir) - (500)) yönüne dön
değilse
eğer <(id) = [7]> ise
x, (((((1) . harfi (☁P7) in) ile ((2) . harfi (☁P7) in) i birleştir) ile ((3) . harfi (☁P7) in) i birleştir) - (500)) olsun
y, (((((4) . harfi (☁P7) in) ile ((5) . harfi (☁P7) in) i birleştir) ile ((6) . harfi (☁P7) in) i birleştir) - (500)) olsun
((((7) . harfi (☁P7) in) ile ((8) . harfi (☁P7) in) i birleştir) - (9)) kılığına geç
(((((9) . harfi (☁P7) in) ile ((10) . harfi (☁P7) in) i birleştir) ile ((11) . harfi (☁P7) in) i birleştir) - (500)) yönüne dön
değilse
eğer <(id) = [8]> ise
x, (((((1) . harfi (☁P8) in) ile ((2) . harfi (☁P8) in) i birleştir) ile ((3) . harfi (☁P8) in) i birleştir) - (500)) olsun
y, (((((4) . harfi (☁P8) in) ile ((5) . harfi (☁P8) in) i birleştir) ile ((6) . harfi (☁P8) in) i birleştir) - (500)) olsun
((((7) . harfi (☁P8) in) ile ((8) . harfi (☁P8) in) i birleştir) - (9)) kılığına geç
(((((9) . harfi (☁P8) in) ile ((10) . harfi (☁P8) in) i birleştir) ile ((11) . harfi (☁P8) in) i birleştir) - (500)) yönüne dön
değilse
eğer <(id) = [9]> ise
x, (((((1) . harfi (☁P9) in) ile ((2) . harfi (☁P9) in) i birleştir) ile ((3) . harfi (☁P9) in) i birleştir) - (500)) olsun
y, (((((4) . harfi (☁P9) in) ile ((5) . harfi (☁P9) in) i birleştir) ile ((6) . harfi (☁P9) in) i birleştir) - (500)) olsun
((((7) . harfi (☁P9) in) ile ((8) . harfi (☁P9) in) i birleştir) - (9)) kılığına geç
(((((9) . harfi (☁P9) in) ile ((10) . harfi (☁P9) in) i birleştir) ile ((11) . harfi (☁P9) in) i birleştir) - (500)) yönüne dön
değilse
eğer <(id) = [10]> ise
x, (((((1) . harfi (☁P10) in) ile ((2) . harfi (☁P10) in) i birleştir) ile ((3) . harfi (☁P10) in) i birleştir) - (500)) olsun
y, (((((4) . harfi (☁P10) in) ile ((5) . harfi (☁P10) in) i birleştir) ile ((6) . harfi (☁P10) in) i birleştir) - (500)) olsun
((((7) . harfi (☁P10) in) ile ((8) . harfi (☁P10) in) i birleştir) - (9)) kılığına geç
(((((9) . harfi (☁P10) in) ile ((10) . harfi (☁P10) in) i birleştir) ile ((11) . harfi (☁P10) in) i birleştir) - (500)) yönüne dön
değilse

end
end
end
end
end
end
end
end
end
end
end

Last edited by M_enes (July 12, 2020 06:55:03)

maminisu
New to Scratch
4 posts

SCRATCH YARDIMI

M_enes wrote:

maminisu wrote:

Değiştiremiyorum yeni hesap açacam
ahmetlii
Scratcher
100+ posts

SCRATCH YARDIMI

maminisu wrote:

M_enes wrote:

maminisu wrote:

Değiştiremiyorum yeni hesap açacam
Şuradan veya alttaki “İletişim” butonundan yetkililere ulaşıp hesabının e-postasını değiştirmesini isteyebilirsin.

Türkçe Scratch Viki'ye katılın!
Türk Scratch'çiler için Türk Scratch'çiler yapıyor.

cubeupload image hosters down for myself. If cubeupload downed, I cannot understand that downed.
OrangeWorld
New to Scratch
17 posts

SCRATCH YARDIMI

yusaTR wrote:

yusaTR wrote:

Abiler Ablalar En Yüksek Skor Yapmaya Çalışıyorum Ama Yapamıyorum Nasıl Yapabilirim

Öncelikle scratcher olman gerekiyor. Yeni değişken oluştur ve bulut değişkeni kutucuğunu işaretle. Oyununa şu komutları yaz:

[ oyun bitti] haberi gelince
eğer <(skor) > (☁ en yüksek skor)> ise
[ en yüksek skor] , (skor) olsun
end

football l math l art l platformers l and more!

Marie Curie wrote: Nothing in life is to be feared, it is only to be understood. Now is the time to understand more, so that we may fear less.

<recived [message1 v] ?::control> //A block that should REALLY REALLY needs to be on scratch
--Gokka--
Scratcher
46 posts

SCRATCH YARDIMI

Bulut verilerinin sınırı kaç ? Ben bir oyun yaptım 8 tane bulut değişkeni kullanıyor ama bu veriler değişmiyor … Niye bilen biri varmı. ?
M_enes
Scratcher
6 posts

SCRATCH YARDIMI

--Gokka-- wrote:

Bulut verilerinin sınırı kaç ? Ben bir oyun yaptım 8 tane bulut değişkeni kullanıyor ama bu veriler değişmiyor … Niye bilen biri varmı. ?

Bulut veri sınırı 255 tir. Değilmeme nedenleri: projen bir remix proje mi yada bulut kodlarını sırt çantasından mı aldın yoksa bulutu tamamen kendin oluşturup kodu kendin mi yazdın ona göre. İlk ikisinde çalışmaz ama kendin yaptığında çalışır.